Cheryl Greer, with her work Power and Grace, won first prize at the Hervey Bay Art Society 30th Annual Competitive Art Exhibition.
Cheryl Greer, with her work Power and Grace, won first prize at the Hervey Bay Art Society 30th Annual Competitive Art Exhibition. Alistair Brightman

Cheryl bucks the trend and earns the top prize

A SUGGESTION from her daughter to try a different style of art with "freer movement" and slightly more abstract was right on the money for Fraser Coast artist Cheryl Greer.

She claimed first prize at the 30th annual Hervey Bay Competitive Art Exhibition with her work Power and Grace.

Ms Greer said, in the past, she had created lifelike depictions of horses, so the artwork was something new for her.

"I'm pretty chuffed and extremely surprised," she said.

Competition judge Chris Postle said the painting spoke to him.

"It jumped off the wall and technically was very well executed," he said.

Mr Postle said the task of judging the competition was difficult.

"A good piece of work is a personal response to a place in space and time and all the winners shared the need to make art from real-life experiences," he said.

About 120 people enjoyed Friday night's official opening function and on Saturday morning about 40 people converged on the gallery to hear Mr Postle explain how and why he chose the winning works.

The exhibition will be on display until September 15 at Hervey Bay Regional Gallery, 166 Old Maryborough Rd, Pialba.

Entry is free and all of the artworks are for sale.

Visitors can purchase a hand-painted souvenir catalogue for $4 and buy a $2 ticket in the raffle to win a painting by Rolf Sieber, Shady Swamp.

The gallery is open from 10am to 4pm each day.

Results

Section 1: Open, any subject, any medium
1st - Cheryl Greer, Power and Grace
2nd - Robin Hines, Dawn
HC - Rolf Sieber, Reef Inlet
C -Karol Oakley, Ballroom

Section 2: The Fraser Coast, any medium
1st - Robin Hines, Urangan Jetty
2nd - Patrick Phillips
HC - Rolf Sieber, Rugged West Coast
C Julieanne Mcllwain, Fraser Coast 1

Section 3: Seascape, any medium
1st - Lisa Stamos, Shell Shocked
2nd - Hilary Latta, I'd like to be under the sea
HC - Julieanne Mcllwain, Seascape 5

Section 4: Landscape, any medium
1st - Eden Scott, Bottle Trees
2nd - Karol Oakley, Retired
HC - Liz Francis, Ancient Earth
C- Barry Green, After the Rains

Section 5: Australian Flora & Fauna, any medium
1st - Mabs Vandenberg
2nd - Eden Scott, Driftwood
HC - Robyn Gergos, Awaiting the Barbecue

Section 6: Figurative/Portraiture, any medium
1st - Brenda, Matson, Elise
2nd - Robyn Fuller, My Girls
HC - Christine Cameron, Harry

Section 7: Miniature, any subject, any medium, any subject, any medium
1st - Ray Clough, Sailing Dreams
2nd - Karol Oakley, Star Pickets
HC - Keith Blake, Byfield National Park
C- Levi Huston, A Token of Life



Local Partners